Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach

Bieżąca informacja o rolnictwie na świecie nr 38

 


Bieżąca Informacja o Rolnictwie na Świecie


 nr 38,  2014-09-23

  Rozwój produkcji mleczarskiej na świecie

   Według OECD i FAO, światowa produkcja mleka do 2023 r. zwiększy się o 180 mln ton w porównaniu z produkcją w latach 2011-13, z czego większość (78%) powstanie w krajach rozwijających się. W ciągu najbliższych dziesięciu lat Indie staną się największym producentem mleka na świecie. W Indiach zdecydowana większość produkowanego mleka – jest to głównie mleko bawole - spożywana jest w stanie nieprzetworzonym. Rośnie jednak eksport indyjskiego odtłuszczonego mleka w proszku. W omawianym okresie produkcja mleka na świecie będzie rosła 1,9% rocznie, podczas gdy w ubiegłym dziesięcioleciu rosła ona o 2,2% rocznie. Spowolnienie wzrostu jest wynikiem niedoborów wody i pastwisk w krajach rozwijających się oraz zbyt wolnego wprowadzania nowoczesnych metod produkcji. W Azji w ciągu nadchodzących lat produkcja mleka będzie rosła dzięki wzrostowi mleczności, a w Afryce i Ameryce Środkowej czynnikiem ograniczającym wzrost produkcji będą warunki środowiskowe. Przewiduje się, że w Unii Europejskiej wzrost produkcji mleka będzie powolny (0,5% rocznie), ponieważ równie wolno będzie rosnąć zapotrzebowanie na mleko, a koszty produkcji utrzymają się na wysokim poziomie. Spowoduje to zmniejszenie szybkości wzrostu eksportu produktów mleczarskich z Unii Europejskiej. Zakończenie kwotowania produkcji mleka w Unii w 2015 r. będzie miało tylko niewielki wpływ na produkcję mleka we Wspólnocie, ale może spowodować wzrost koncentracji produkcji w niektórych regionach. Na ograniczenie produkcji w Unii mogą też mieć wpływ warunki środowiskowe. Wzrost mleczności na świecie do 2023 r. ocenia się na 2,3% rocznie (w ciągu poprzednich dziesięciu lat – 1,3% rocznie). Przetwarzanie mleka na cztery główne produkty łącznie – masło, sery, odtłuszczone mleko w proszku i pełne mleko w proszku – rosnąć będzie w podobnym tempie, jak produkcja mleka. Wzrost produkcji masła ocenia się na 2,1% rocznie, odtłuszczonego mleka w proszku – 1,9% rocznie, pełnego mleka w proszku – 2,2% , a serów – 1,6% rocznie. 
   Wzrastać będzie handel produktami mleczarskimi. W największym stopniu (o ponad 2% rocznie) zwiększy się handel serwatką, serami i odtłuszczonym mlekiem w proszku. W mniejszym stopniu wzrośnie handel pełnym mlekiem w proszku (o 1,7% rocznie) i masłem (o 0,7% rocznie). Wzrost ten nastąpi głównie w USA, Unii Europejskiej, Nowej Zelandii, Australii i Argentynie. Unia Europejska pozostanie głównym eksporterem serów, ale tempo wzrostu tego eksportu będzie we Wspólnocie wolniejsze niż w Nowej Zelandii, USA i Australii.  Do 2023 r. USA pozostanie największym eksporterem odtłuszczonego mleka w proszku. W znacznym stopniu zwiększy się jego eksport z Indii. Głównymi importerami produktów mleczarskich będą kraje rozwijające się, szczególnie w Azji i Afryce. Najwięcej serów w dalszym ciągu będą importować kraje rozwinięte, ale kraje rozwijające się będą zmniejszać tę różnicę. Import mleka pełnego w proszku, który w ostatnich latach rósł bardzo szybko, zmniejszy się. 
   W ciągu najbliższych dziesięciu lat istotnie wzrastać będzie zapotrzebowanie na mięso i produkty mleczarskie dzięki zwiększaniu się dochodów ludności oraz rosnącej urbanizacji w krajach rozwijających się, co pozwala konsumentom zwiększyć w diecie udział białka w stosunku do skrobi. W krajach tych spożywane są głównie produkty mleczarskie nieprzetworzone – w Indiach ich spożycie w 2023 r. zwiększy się do 170 kg na osobę. Rocznie w krajach rozwijających się spożycie produktów mleczarskich do 2023 r. będzie wzrastać od 1,2 do 1,9%. W krajach rozwiniętych wzrost ten wahać się będzie od 0,2 do 0,9% rocznie.

(Agra Europe 18 July 2014, s. 18)


 

  Fundusz Europejskiej Pomocy Najbardziej Potrzebującym

   Komisja Europejska przyznała 499 mln € na działania w ramach Funduszu Europejskiej Pomocy Najbardziej Potrzebującym. W lutym bieżącego roku Fundusz ten został przyjęty przez Parlament Europejski. Jest to program pomocy żywnościowej, który został wyłączony z zakresu działania Wspólnej Polityki Rolnej i włączony w unijną Politykę Socjalną. Kraje członkowskie zostały zobowiązane do przedstawienia planów działania w ramach Funduszu. Pierwsza swoje plany przedstawiła Francja. Z budżetu państwa przeznaczono na pomoc 88 mln €.

(Agra Europe 1 August 2014, s. 18)


 

  Produkcja zbóż i roślin oleistych w Rosji

   Informa Economics szacuje, że zbiory pszenicy w Rosji wyniosły w bieżącym roku 52,5 mln ton (w ubiegłym roku – 52,1 mln ton). Według IKAR, lokalnej rosyjskiej agencji, zbiory te osiągnęły 57,5 mln ton. Informa Economics podaje, że zbiory jęczmienia w Rosji osiągnęły 16,5 mln ton (o 1,1 mln ton więcej niż rok wcześniej), a zbiory kukurydzy – 13 mln ton (o 1,4 mln ton więcej niż przed rokiem). Zbiory słonecznika szacuje się na 10,5 mln ton (54 tys. ton mniej niż przed rokiem), soi – 2,7 mln ton (o 1,1 mln ton więcej niż rok wcześniej), a rzepaku – 1,4 mln ton.

(Agra Europe 1 August 2014, s. 18)


 Wybór i opracowanie redakcyjne: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytany 6195 razy

Dodatkowe informacje