Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
wtorek, 26 sierpień 2014 18:28

30 sierpnia oczekiwanym terminem decyzji UE ws. rekompensat za embargo.

30 sierpnia na szczycie przywódców państw UE powinny zapaść ostateczne decyzje dotyczące uruchomienia funduszy na rekompensaty dla producentów żywności w związku z rosyjskim embargiem – spodziewa się minister rolnictwa Marek Sawicki.

Jak poinformował w środę na konferencji prasowej Sawicki, w piątek zbiera się komitet zarządzający, który powinien podjąć decyzje ws. rozporządzeń uprawniających do podjęcia kontroli wniosków składanych przez europejskich rolników dotyczących wysokości i sposobu rekompensaty strat.

Embargo głównym tematem rozmów

Jeżeli komitet wszystko dobrze przygotuje, to decyzje finansowe powinny zapaść 30 sierpnia na szczycie przywódców państw UE – dodał Sawicki. Podkreślił, że z jego inicjatywy 5 września w Brukseli spotyka się rada ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa. – Będzie tylko jeden temat – embargo rosyjskie i rekompensaty z tym związane, ale wierzę, że decyzje finansowe zapadną już prawdopodobnie 30 sierpnia – zastrzegł.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że system rekompensat zaproponowany przez Komisję Europejską preferuje przekazywanie żywności objętej embargiem na cele charytatywne. – W czwartek spotykam się po raz kolejny z organizacjami charytatywnymi, aby omówić szczegóły przekazywania tych produktów. Rekompensaty za to będą w 100 proc. finansowane z budżetu UE, a ich stawki są wyższe niż za wycofanie produktów z rynku i przeznaczenie na cele nieżywnościowe – zaznaczył minister. – Będziemy więc bardzo mocno zachęcali rolników, aby produkty wysokiej jakości przekazywać na cele charytatywne – dodał.

15 proc. nadwyżki uda się zagospodarować

Sawicki ocenił, że ok. 15 proc. nadwyżki żywności powstałej w wyniku rosyjskiego embarga da się ulokować na rynkach UE i poza Unią, natomiast reszta musi być objęta rekompensatami, zarówno z budżetu UE, jak i budżetów krajowych. Przypomniał, że wartość eksportowanych do Rosji towarów, które obecnie objęte są embargiem, wynosiła w 2013 r. 840 mln euro.

Minister zaznaczył, że środki, które uruchamia UE pochodzą z rezerwy ogólnej UE, natomiast jeśli zajdzie taka potrzeba, to będą uruchamiane rezerwy funduszy rolnych. Przyznał, że trudno powiedzieć, ile będzie potrzeba na rekompensaty, bo nie wiadomo, na ile przedsiębiorcy wyjdą ze swoimi produktami na rynki trzecie. Zwrócił uwagę, że jeśli producenci sprzedadzą swoje towary, to nie będą stosowali instrumentów wsparcia (ze względu na niższą wycenę). 


Minister Sawicki przypomniał też, że Polska rozmawia z pozostałymi, poza Rosją, państwami Unii Celnej - czyli Białorusią i Kazachstanem na temat możliwości poszerzenia obecności polskiej żywności na ich rynkach. – Obydwa państwa stawiają jeden warunek: wspólne inwestycje w przechowywanie i konfekcjonowanie żywności. Jesteśmy na to gotowi – podkreślił. Przypomniał, że zgodnie z jego ustaleniami z wizyty w Mińsku w przyszłym tygodniu na Białoruś pojedzie polska misja gospodarcza dla zbadania warunków tych inwestycji.

Ożywienie na rynku arabskim

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podkreślił z kolei, że Polska zidentyfikowała grupę rynków, gdzie można szybko przesunąć towary, pierwotnie przeznaczone dla Rosji. Mamy olbrzymie ożywienie, jeśli chodzi o kraje arabskie i szerzej – islamskie – ocenił wicepremier.

Poinformował, że wspólnie z Sawickim uzgodnili, że powołają mały zespół roboczy, który będzie się zajmował likwidowaniem barier technicznych, np. bankowych, które mogłyby utrudniać wychodzenie na rynki pozaunijne naszym przedsiębiorcom.

Zabiegi o ulokowanie towarów na rynku amerykańskim

Wicepremier podkreślił, że w najbliższych dniach będzie też zabiegał o szanse na szersze lokowanie towarów na rynku USA. Ma to robić podczas wizyty w Warszawie jego odpowiedniczki z USA. – Przedłożymy stosowne rozwiązanie upraszczające i skracające wymogi formalno-prawne, aby polskie świetnej jakości owoce i warzywa znalazły się także na wymagającym rynku amerykańskim – zaznaczył. Jak mówił, chodzi o wyłonienie grupy największych polskich producentów, których by w Polsce mieli certyfikować Amerykanie.

Dwa tygodnie temu Rosja wprowadziła roczny zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski. Do embarga nie przyłączyły się Białoruś i Kazachstan, które wraz z Rosją tworzą Unię Celną.

Źródło: TVP PARLAMENT

fot. Biuro prasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Czytany 11022 razy

Dodatkowe informacje