Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach

Bieżąca informacja o rolnictwie na świecie nr 29


Bieżąca Informacja o Rolnictwie na Świecie


 nr 29,  2014-07-22

  Leki szkodzące populacji dzikich ptaków

   Badania wykazały, że jeden z leków weterynaryjnych stosowany w niektórych krajach Unii Europejskiej stanowi poważne zagrożenie dla populacji sępów europejskich i niektórych rzadko występujących gatunków orłów. Jest nim diclofenac, lek o działaniu antyzapalnym. Jego pozostałości występują w tuszach padłych i ubitych zwierząt. Jest wyjątkowo niebezpieczny dla ptaków żywiących się mięsem tych zwierząt. Ocenia się, że spowodował on wyginięcie 99% populacji sępów w Indiach. Jego stosowanie jest w tym kraju obecnie zabronione. World Organisation for Animal Health podaje, że populacja sępów na świecie, która w latach 90-tych liczyła 10 mln sztuk, jest obecnie bliska wyginięcia. Diclofenac w ubiegłym roku dopuszczono do stosowania w Hiszpanii, a wkrótce potem również we Włoszech. Wytwarzany we Włoszech, jest sprzedawany w wielu innych krajach Unii i poza nią. Specjaliści z Vulture Conservation Foundation i BirdLife International wystąpili do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zakazanie produkcji, handlu i stosowania tego leku na terenie Unii. Działanie to popiera grupa naukowców, którzy twierdzą, że takie same objawy zatrucia tym lekiem, jakie stwierdzono u sępów występują również u orłów.

(Agra Europe 2014, nr 2618, s. 17)

 


 

  Belgia zmniejsza zużycie antybiotyków

   W Belgii opracowano dziesięciopunktowy plan ograniczenia zużycia antybiotyków ogółem o 20% do 2020 r. W jego ramach o 75% ma zostać zmniejszone zużycie szczególnie istotnych antybiotyków, takich jak trzecia i czwarta generacja cefalosporyn. Ma to na celu ograniczenie możliwości powstawania odporności na antybiotyki u mikroorganizmów. Do 2016 r. zostanie opracowany system zbierania danych, tak aby można było porównywać wyniki zgromadzone w różnych krajach.

(Agra Europe 2014, nr 2618, s. 19)

 


 

  Poprawa standardów dobrostanu zwierząt w Brazylii

    Brazylia podjęła kolejne działania zmierzające do zbliżenia obowiązujących standardów dotyczących dobrostanu zwierząt do zasad panujących w Unii Europejskiej. Jest to związane z porozumieniem zawartym między Unią a Brazylią. Promowanie dobrych praktyk hodowlanych ma za zadanie poprawę dobrostanu zwierząt, jakości produkowanej żywności i jej bezpieczeństwa dla konsumenta. Uczestnicy tego programu mogą występować o subsydiowane pożyczki w maksymalnej wysokości 1 mln reali (330 tys. €) dla indywidualnych uczestników i 3 mln reali dla spółdzielni. Ogółem na pożyczki te przeznaczono 1 mld reali. 

(Agra Europe 2014, nr 2618, s. 19)

  


 

  Sprzedaż maszyn rolniczych w Unii Europejskiej 

   Zapotrzebowanie na maszyny rolnicze w Unii Europejskiej jest wciąż duże, ale nieco mniejsze niż rok wcześniej, szczególnie w Niemczech i we Francji, krajach przodujących w produkcji rolniczej. Sprzedaż utrzymuje się na wysokim poziomie w Austrii, Belgii, Holandii, we Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. We Francji sprzedaż maszyn rolniczych w 2014 r. spadnie prawdopodobnie o 10% - trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w ubiegłym roku była ona wyjątkowo wysoka. W Niemczech spadek sprzedaży ocenia się na 5%. W pierwszym kwartale bieżącego roku sprzedaż ciągników w Unii była o 1% mniejsza niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Ich sprzedaż była mniejsza szczególnie w Niemczech, we Francji, w Polsce i na Ukrainie. Trend ten utrzyma się prawdopodobnie do końca roku.

(Agra Europe 2014, nr 2618, s. 20)

 


 

  Zagrożenie mykotoksynami

    European Food Safety Association ostrzega Komisję Europejską, że wzrost poziomu mykotoksyn na kukurydzy może stanowić w bieżącym roku zagrożenie dla konsumentów  i zwierząt. Mykotoksyny są substancjami wytwarzanymi przez grzyby pasożytujące na roślinach. Jednorazowy kontakt z nimi nie jest groźny, ale powtarzające się spożywanie może zaszkodzić zdrowiu.

(Agra Europe 2014, nr 2618, s. 21)

   


 

 Wybór i opracowanie redakcyjne: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytany 9399 razy

Dodatkowe informacje