Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach

Bieżąca informacja o rolnictwie na świecie nr 27

 


Bieżąca Informacja o Rolnictwie na Świecie


 nr 27,  2014-07-08

  Przewidywany spadek produkcji kukurydzy

   Według szacunków International Grains Council, produkcja kukurydzy na świecie w 2014/2015 r. wyniesie 950,5 mln ton, czyli będzie o 2% mniejsza niż w bieżącym roku gospodarczym. Zbiory zbóż ogółem na świecie wyniosą 1,935 mld ton. Zbiory kukurydzy w USA będą w 2014/2015 sezonie o 1% mniejsze niż rok wcześniej i wyniosą 350 mln ton (w bieżącym roku – 353,1 mln ton). Powierzchnię zasiewów kukurydzy szacuje się na 37,1 mln ha. Areał ten spadnie o 4%. Jednocześnie zwiększy się powierzchnia zasiewów soi. Na Ukrainie powierzchnia uprawy kukurydzy w 2013/2014 wyniesie 4,8 mln ha i w kolejnym roku nie zmieni się. Zmniejszą się jednak plony. Produkcję kukurydzy na Ukrainie szacuje się na 26,8 mln ton (o 13% mniej niż w bieżącym roku gospodarczym). Import kukurydzy do Unii Europejskiej w bieżącym roku będzie rekordowo wysoki. Będzie to miało wpływ na produkcję kukurydzy, która w kolejnym roku zwiększy się o 1% osiągając 65,3 mln ton. Wzrosną plony, szczególnie w Niemczech, Francji i we Włoszech, co zrekompensuje spadek powierzchni uprawy o 4% (głównie we Francji, Polsce i Rumunii).

(Agra Europe 2014, nr 2615, s. 13)

 


 

  Wpływ epidemicznej biegunki świń na produkcję wieprzowiny w USA

   Od ubiegłego roku koronawirus powodujący epidemiczną biegunkę świń rozprzestrzenił się w 30 stanach USA, 4 prowincjach Kanady i w niektórych regionach Meksyku. Od kwietnia 2013 r. spowodował śmierć 7 milionów świń. W marcu bieżącego roku liczebność tuczników w USA wyniosła 57 mln sztuk, czyli była o 3,7% mniejsza niż rok wcześniej. Latem, skutkiem tego, ubój tuczników zmniejszy się o ponad 10%. Spowoduje to wzrost cen wieprzowiny o 15-25%. Wirus wywołujący biegunkę jest szczególnie niebezpieczny dla młodych prosiąt. W okresie od grudnia 2013 r. do lutego 2014 r. liczebność miotów odsadzanych prosiąt wyniosła średnio 9,53 sztuki, czyli była o 5,5% mniejsza niż rok wcześniej. Po raz pierwszy od III kwartału 2003 r. zmniejszyła się liczebność odsadzanych prosiąt. Aby to zrekompensować, planuje się zwiększenie liczby prosiąt rodzących się w jednym miocie i wzrost wagi ubojowej tuczników.

(Agra Europe 2014, nr 2615, s. 14)

 


 

  Zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się epidemicznej biegunki świń

 

   Unia Europejska podjęła działania zabezpieczające przed rozprzestrzenianiem się epidemicznej biegunki świń zaostrzając warunki importu produktów zawierających krew świń. Produkty te muszą być poddane działaniu temperatury 80 stopni, aby dezaktywować wirusy, a następnie mają być magazynowane przez 6 tygodni w temperaturze pokojowej. Stwierdzono, że ograniczenia w imporcie nasienia trzody chlewnej nie będą potrzebne, podobnie jak restrykcje w imporcie żywych zwierząt. Obecnie obowiązujące zasady importu świń z USA i Kanady są bardzo ostre. W ubiegłym roku z państw tych importowano jedynie 250 zwierząt.

(Agra Europe 2014, nr 2616, s. 5)

  


 

  Ograniczenie marnowania żywności

   Komisja Holandia i Szwecja, przy poparciu ze strony Austrii, Danii, Niemiec i Luksemburga, zaproponowały podjęcie działań przez Komisję Europejską  na rzecz ograniczenia wyrzucania żywości. Rocznie w Unii Europejskiej niepotrzebnie na śmietnik trafia 89 mln ton żywności (na świecie – 1,3 mld ton). Jeśli nie zostaną podjęte działania ograniczające tę praktykę, to ilość zwiększy się w 2020 r. do 126 mln ton, czyli o ponad 40%. Komisja Europejska zamierza doprowadzić do zmniejszenia o połowę wyrzucania żywności w 2020 r., a także do ograniczenia o 20% zużycia nakładów przy produkcji żywności. Zostanie powołana grupa robocza do opracowania konkretnych działań. W wielu krajach powodem wyrzucania  przydatnej do spożycia żywności jest nieodpowiednie etykietowanie i brak zrozumienia przez konsumentów co oznacza stwierdzenie „najlepiej spożyć przed…” (best before..). Większość z nich uważa, że po podanej dacie żywność jest przeterminowana, co nie jest prawdą. 

(Agra Europe 2014, nr 2617, s. 3)

   


 Wybór i opracowanie redakcyjne: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytany 17451 razy

Dodatkowe informacje