Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach

Bieżąca informacja o rolnictwie na świecie nr 26

 


Bieżąca Informacja o Rolnictwie na Świecie


 nr 26,  2014-07-01

  Nowe fundusze na ochronę środowiska w Unii Europejskiej

   Unia Europejska współfinansuje 225 projektów mających na celu ochronę środowiska i zapobieganie zmianom klimatycznym. Są to ostatnie z przewidzianych na lata 2007-2013 akcji określanych wspólnym terminem LIFE+. Ogółem na realizację projektów związanych z rolnictwem przewidziano 589,3 mln €, z czego połowa pochodziła z budżetu unijnego. Łącznie wszystkie projekty, nie tylko rolnicze, pochłonęły 2,1 mld €.  Ostatnio przyjęto projekty na kolejne lata (2014-2020), z budżetem w wysokości 3,4 mld €. Wybrano 225, spośród 1468 zgłoszonych. Podzielono je na trzy działy: przyrodę i bioróżnorodność, politykę ochrony środowiska oraz informację i komunikację. Część z tych projektów dotyczy rolnictwa w ośmiu krajach Unii: 22 w Hiszpanii, 3 we Włoszech, 2 w Grecji, 2 we Francji i po 1 w Estonii, Chorwacji, na Cyprze i Litwie.

(Agra Europe 2014, nr 2615, s. 2)

 


 

  Spadek społecznej akceptacji dla upraw transgenicznych

   Według oceny organizacji pozarządowych, produkty transgeniczne są w coraz mniejszym stopniu akceptowane przez społeczeństwo, a wielkość upraw roślin transgenicznych w wielu krajach po raz pierwszy zaczyna spadać. Ostatnio upraw transgenicznych zakazano w Polsce i Egipcie, a także w Meksyku i Kenii. W Unii Europejskiej dozwolona jest jedynie uprawa transgenicznej kukurydzy MON810 firmy Monsanto. Areał jej uprawy zmniejsza się w Portugalii, Czechach i na Słowacji. Ponad 90% upraw tej kukurydzy znajduje się w Hiszpanii. Publiczna akceptacja transgenicznych produktów zmniejsza się na wszystkich kontynentach. W Europie konsumenci coraz rzadziej ją kupują, sklepy nie chcą jej sprzedawać. Organizacje pozarządowe nalegają, aby zamiast wprowadzania uprawy roślin transgenicznych, rządy promowały istniejące systemy upraw chroniące środowisko oraz dostarczające zdrowej żywności.  W bieżącym roku najprawdopodobniej Komisja Europejska zezwoli na uprawę kolejnej, transgenicznej odmiany kukurydzy – Pioneer 1507. Jest ona odporna na żerowanie szkodnika obniżającego plony kukurydzy. Obecnie dozwolony jest jej import do Unii z przeznaczeniem na pasze. Z zezwolenia tego korzysta jedynie Hiszpania.  Około 99% roślin transgenicznych jest zmienionych w taki sposób, aby były odporne na pestycydy lub same je produkowały, co wpływa na wzrost zużycia chemicznych środków ochrony roślin i rosnącą odporność na te preparaty. W USA 49% rolników zgłasza problemy z rosnącą ilością chwastów odpornych na herbicydy. W Kanadzie około 10% farmerów ma takie same problemy. Ponad 90% roślin transgenicznych uprawianych jest w 6 państwach.

(Agra Europe 2014, nr 2615, s. 4)

 


 

  Eksport wołowiny z Kobe do Unii Europejskiej

   W maju wysłano z Japonii pierwszy transport luksusowej wołowiny z Kobe do Unii Europejskiej. Unia wydała zezwolenie na import tej wołowiny na początku 2013 r., po cofnięciu przez Japonię restrykcji dotyczących importu wołowiny z Francji i Holandii. Wołowina z Kobe skierowana będzie do luksusowych restauracji i hoteli w Danii, Francji, Niemczech i Monaco. Jest to wyjątkowo drogie mięso. Jego spożycie w Japonii wynosi 0,06% ogółu spożycia wołowiny. Aby mięso to uzyskało certyfikat wołowiny z Kobe musi pochodzić od bydła rasy Tajima, wyhodowanego w prefekturze Hyogo według specjalnych zasad dotyczących żywienia i chowu zwierząt.

(Agra Europe 2014, nr 2614, 12)

  


 

  Eksport pszenicy i import kukurydzy do Unii Europejskiej

   Komisja Europejska ocenia, że eksport pszenicy zwyczajnej z Unii Europejskiej  osiągnie w 2013/14 r. 27 mln ton. Jednak już w następnym sezonie oczekuje się spadku eksportu do 22 mln ton, ponieważ  rolnicy zwiększą zużycie pszenicy na pasze kosztem droższej, importowanej kukurydzy. Import kukurydzy w 2013/14 r. osiągnie 13 mln ton, a w sezonie 2014/15 spadnie o połowę, ponieważ krajowa produkcja wzrośnie o około 4,3 mln ton i wyniesie 69,2 mln ton.

(Agra Europe 2014, nr 2615, s. 12)

   


 Wybór i opracowanie redakcyjne: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytany 11621 razy

Dodatkowe informacje