Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach

Bieżąca informacja o rolnictwie na świecie nr 22

 


Bieżąca Informacja o Rolnictwie na Świecie


 nr 22,  2014-06-03

  Oczekiwany wzrost produkcji wołowiny w Unii Europejskiej

   Produkcja wołowiny w 15 dawnych krajach Unii Europejskiej spadła w 2013 r. o 4% i wyniosła 6,6 mln ton. Największy spadek zanotowano we Włoszech, Niemczech, Francji i w Wielkiej Brytanii. W bieżącym roku produkcja tego mięsa zaczęła jednak rosnąć i osiągnie poziom z 2012 r. W Irlandii produkcja wołowiny zwiększy się prawdopodobnie o 6%, a w Belgii i Holandii – o 8%. W nowych krajach członkowskich produkcja wołowiny spadła w ubiegłym roku (w Polsce spadek o 5%) i trend ten utrzyma się w bieżącym i w przyszłym roku. Spożycie wołowiny w 2013 r. zmniejszyło się o 2%, jednak w 2014 r. wzrośnie ono o 1% i osiągnie 7,2 mln ton. Szacuje się, że również w 2015 r. nastąpi wzrost spożycia wołowiny. Unia Europejska pozostała eksporterem netto tego mięsa, mimo że w 2013 r. jego eksport spadł o 11%. Spadek ten był przede wszystkim wynikiem zmniejszenia się eksportu do Rosji (o 28%) i do Turcji (o 94%). Wołowinę do Unii importuje się głównie z Ameryki Południowej, USA i Oceanii. W 2013 r. import ten był o 8% większy niż rok wcześniej. Dostawy na rynek unijny zwiększyła głównie Brazylia (o 15%) i Australia (o 32%).

(Agra Europe 2014, nr 2609, s. 14)

 


 

  Ubój dzików nie rozwiąże problemu afrykańskiego pomoru świń

   Afrykański pomór świń, występujący już endemicznie w Rosji, pojawił się w styczniu i w lutym na Litwie i w Polsce. Spowodowało to zaburzenia na unijnym rynku wieprzowiny – Rosja zakazała importu tego mięsa praktycznie z wszystkich krajów Unii, a Chiny, Japonia i Korea Płd. – z Polski. Na zlecenie Komisji Europejskiej Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa poszukuje metod ograniczenia zasięgu epidemii. Stwierdzono, że masowy odstrzał dzików nie poprawi sytuacji, a wręcz może ją pogorszyć. Polowania sprawią, że dziki będą przemieszczać się na nowe tereny roznosząc chorobę. Ograniczenie pogłowia miejscowych dzików będzie również przyczyniać się do zajmowania tych terenów przez dziki z sąsiadujących regionów, co także może spowodować zwiększenie liczby zarażonych zwierząt. Rozwiązaniem mogłoby być budowanie fizycznych barier nie dopuszczających  na tereny Unii dzików z Rosji, Ukrainy i Białorusi, ale ich rozmieszczenie wymaga większej wiedzy na temat występowania chorych zwierząt.

(Agra Europe 2014, nr 2609, s. 14)

 


 

  Fitaza kluczem do wzrostu opłacalności produkcji drobiarskiej

   Brytyjscy naukowcy opublikowali wyniki badań nad dodawaniem do paszy dla brojlerów enzymu fitazy. Stwierdzono, że wpływa to na znaczne zwiększenie wartości odżywczej rzepaku, który w połączeniu z fitazą może zastąpić drogą soję. Rzepak jest paszą białkową o około 100 funtów sterlingów tańszą niż importowana z USA soja, ale może wpływać niekorzystnie na zdrowie i użytkowość ptaków. Naukowcy stwierdzili, że dodatek fitazy znacznie zwiększa przyswajanie fosforu przez kurczęta, co jest niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju. Pasze dla drobiu uzupełniane są fosforem, co jest dość drogie, ponieważ 2/3 fosforu znajduje się w związkach fitynowych, które są nieprzyswajalne dla ptaków.  Powoduje to nie tylko podnoszenie kosztów żywienia, ale również niekorzystny wpływ wydalanego fosforu na środowisko. Jednak sytuację może zmienić fitaza, która rozkłada związki fitynowe. Jej dodanie do paszy powoduje, że wchłaniane jest 76% fosforu. Jednocześnie ilość wydalanego wapnia spada o 9%, a fosforu – o 11%. W Wielkiej Brytanii produkuje się rocznie ponad 850 mln brojlerów, które zużywają około 1,3 mln ton pasz, więc oszczędności uzyskane dzięki podawaniu fitazy mogą być duże.

(Agra Europe 2014, nr 2609, s. 16)

  


 

  Zakaz importu niektórych owoców i warzyw z Indii

   Od początku maja do Unii nie wolno sprowadzać z Indii niektórych owoców i warzyw, ponieważ z dużą częstotliwością występują w sprowadzanych transportach szkodniki podlegające kwarantannie, głównie owady. 

(Agra Europe 2014, nr 2610, s. 18)

  


 

Wybór i opracowanie redakcyjne: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytany 5981 razy

Dodatkowe informacje