Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach

Bieżąca informacja o rolnictwie na świecie nr 17

 


Bieżąca Informacja o Rolnictwie na Świecie


nr 17,  2014-04-29

  Zbyt mało pszczół miodnych w Europie

   Według ostatnich badań naukowców z uniwersytetu w Reading, liczba pszczół miodnych w 41 krajach Europy w latach 2005-10 była pięć razy mniejsza niż potrzeba, aby zapylić uprawiane tam rośliny. Brakuje około 7 miliardów pszczół. Dziko występujące owady zapylające, czyli głównie trzmiele, owady bzygowate i pszczoły samotnice, nie są w stanie zapełnić tej luki, chociaż w wielu krajach coraz bardziej polega się na nich. Polityka rolna Unii Europejskiej oraz rozwój produkcji biopaliw spowodowały, że w omawianym czasie zwiększył się areał uprawy roślin wymagających zapylania. Chociaż liczba kolonii pszczół ogółem w Europie w latach 2005-10 zwiększyła się o 7%, to aby zapylić uprawy brakuje ich w ponad połowie krajów, między innymi w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i we Włoszech. W Wielkiej Brytanii istnieje tylko ¼ pszczół koniecznych do zapylenia obecnie uprawianych roślin. Gorsza sytuacja panuje tylko w Mołdawii. Konieczna jest wspólna dla całej Europy strategia wspierająca rozwój dziko żyjących owadów zapylających i zachowania ich habitatu.

(Agra Europe 2014, nr 2600, s. 8)

 


 

  Wsparcie dla amerykańskich pszczelarzy

   Ministerstwo rolnictwa USA przeznaczyło około 3 mln dolarów (2,2 mln euro) na finansowe i techniczne wsparcie dla pszczelarzy. Celem jest poprawa zdrowia pszczół, dzięki czemu lepiej będą znosić zimę. Ocenia się, że obecnie w zimie pszczelarze tracą blisko 30% kolonii pszczelich. Przed 2006 rokiem straty te wynosiły jedynie 10-15%.

(Agra Europe 2014, nr 2606, s. 3)


 

  BSE znów w Niemczech

   W Niemczech, w Brandenburgii, wykryto pierwszy od pięciu lat przypadek BSE. Choroba wystąpiła w nietypowej postaci, którą wykryto poprzednio w 2012 r. w Brazylii. W Niemczech wykryto ją w czasie rutynowej kontroli poubojowej dziesięcioletniej krowy mlecznej, u której nie występowały objawy choroby.

(Agra Europe 2014, nr 2600, s. 14)

  


 

  Nowe zasady produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych

   Parlament Europejski przyjął nowe, zaostrzone zasady produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych. Celem jest uczynienie ich mniej atrakcyjnymi dla młodych ludzi oraz ograniczenie nielegalnego handlu i produkcji podrabianych artykułów.

(Agra Europe 2014, nr 2606, s. 3)

  


 

  Częściowo zniesione ograniczenia w imporcie produktów rolnych z Japonii

   Zrewidowano ograniczenia w imporcie produktów rolnych z Japonii wprowadzone po wybuchu w elektrowni atomowej Fukushima w 2011 r. W odniesieniu do prefektury Fukushima zostały one utrzymane. W rejonie Tokio i Kanagawa zniesiono je, a w Gunma, Baraki, Tochigi, Miyagi, Saitama, Iweta i Chiba – częściowo zniesiono. Nowe zasady weszły w życie 1 kwietnia i zostaną utrzymane do marca 2015 r.

(Agra Europe 2014, nr 2606, s. 8)

  


 

  Produkty biotechnologii popularne w USA

   W ubiegłym roku USA były największym światowym producentem roślin transgenicznych. Uprawiano je na powierzchni 70,1 mln ha, co stanowi 40% areału uprawy tych roślin na świecie i około połowę powierzchni użytków rolnych w USA. Wśród roślin transgenicznych uprawianych w USA dominują kukurydza, bawełna i soja. Drugie miejsce na świecie  pod tym względem zajmuje Brazylia, gdzie uprawa roślin transgenicznych obejmuje 40,3 mln ha (w 2012 r. – 36,6 mln ha). Zupełnie inna jest pozycja uprawy roślin transgenicznych w Unii Europejskiej. We Wspólnocie uprawia się jedynie kukurydzę Bt (odporną na żerowanie gąsienic) tylko w pięciu krajach (Hiszpania, Portugalia, Rumunia, Czechy i Słowacja) na powierzchni 148013 ha łącznie. Jest to areał o 15% większy niż w 2012 r.

(Agra Europe 2014, nr 2606, s. 9)

  


  

Wybór i opracowanie redakcyjne: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytany 2814 razy

Dodatkowe informacje