Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
sobota, 02 kwiecień 2011 14:53

Tadeusz Daszewski, prekursor sadownictwa w grójeckim. Życie i dzieło

Dnia 30 marca br. w gmachu Centralnej Biblioteki Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie odbył się wernisaż wystawy fotografii – „Tadeusz Daszewski, prekursor sadownictwa w grójeckim. Życie i dzieło”. Ekspozycję otworzyli dyrektor Biblioteki, Ryszard Miazek oraz wnuczka Tadeusza Daszewskiego, Klaudia Daszewska-Sajnóg, którzy w kilku słowach przybliżyli uczestnikom postać tego niezwykłego człowieka. Oprócz fotografii odzwierciedlających jego życie zawodowe i prywatne, wystawione były także różnego rodzaju dokumenty i pamiątki pochodzące z prywatnych zbiorów rodzinnych.

Tadeusz Marian Daszewski był pierwszym prezesem Związku Producentów Owoców, członkiem Warszawskiego Towarzystwa Wyścigów Konnych oraz jednym z założycieli Polskiego Komitetu Olimpijskiego, w którym kierował Wydziałem Jeździeckim. W 1909 roku objął po ojcu rodzinny majątek w Nowej Wsi, gdzie od 1912 roku zajął się prowadzeniem sadu, a później firmy sadowniczej pod nazwą „Owoce sortowane Nowa Wieś”, która specjalizowała się w hodowli rozmaitych gatunków jabłek, gruszek, czereśni, wiśni, śliwek i brzoskwiń.

Tadeusz Daszewski był zwolennikiem nowoczesnych metod prowadzenia sadu. Jako jeden z pierwszych sadowników wykorzystał w uprawie drzewa niskopienne. Produkowane przez niego owoce były starannie sortowane i odznaczały się bardzo wysoką jakością, dzięki czemu zyskały uznanie nie tylko w kraju, ale i za granicą. Jabłka i brzoskwinie nowowiejskie były eksportowane do Anglii.

Chętnie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem propagując na szeroką skalę zakładanie sadów. Był autorem wielu artykułów publikowanych w fachowej prasie rolniczej. Wygłosił około dwudziestu wykładów na temat sadownictwa w Polskim Radiu, przyjmował wycieczki z kraju, zajmował się szkoleniem praktykantów ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Poznańskiej Szkoły Ogrodniczej. Co roku w październiku organizował w Nowej Wsi pokazy prac sadowniczych, prawidłowego rwania, sortowania i pakowania owoców, które gromadziły szerokie rzesze producentów.

Rozwój firmy przerwał wybuch II wojny światowej. W okresie okupacji niemieckiej owoce z nowowiejskich sadów były obowiązkowo transportowane do Niemiec. Reforma rolna z 1945 pozbawiła Tadeusza Daszewskiego dorobku całego życia. Dwór w Nowej Wsi i przylegające do niego sady przejął Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. W 2006 roku na podstawie ustawy parkowo-dworskiej dwór i część parku odkupiła jego wnuczka, Klaudia Daszewska-Sajnóg, która zajęła się renowacją rezydencji by doprowadzić ją do dawnej świetności.

Tadeusz Daszewski zmarł w 1972 roku. Dzięki jego owocnej pracy powiat grójecki nazwano zagłębiem sadowniczym.
Wystawę poświęconą Tadeuszowi Daszewskiemu będzie można oglądać do końca kwietnia br. w godzinach pracy Biblioteki.

Czytany 5411 razy

Dodatkowe informacje