Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
wtorek, 20 wrzesień 2011 14:30

„Zielony Sztandar” ma 80 lat

16 września br. w gmachu Centralnej Biblioteki Rolniczej im. Michała Oczapowskiego odbył się Jubileusz 80- lecia tygodnika „Zielony Sztandar”.

„Zielony Sztandar” jako ogólnopolski tygodnik społeczno-polityczny, przeznaczony dla miast, prowincji, małych miasteczek i wsi, istnieje na rynku od 1931 roku. Jego pierwszym redaktorem naczelnym był Maciej Rataj. Od chwili powstania pismo jest związane z ruchem ludowym. Na jego łamach prezentowane są opinie i poglądy przedstawicieli różnych środowisk, wywiady oraz komentarze odnoszące się do rzeczywistości.

W uroczystych obchodach 80 urodzin czasopisma „Zielony Sztandar” wzięli udział czołowi politycy PSL, dziennikarze oraz wszyscy sympatycy i współpracownicy związani z pismem. Zaproszonych gości powitał obecny redaktor naczelny, Robert Matejuk, który w kilku słowach podsumował jego działalność. „Fundamentalnym walorem dobrej prasy jest pozytywny wpływ na bieg wydarzeń, rzetelność w relacji i promowanie dobrych inicjatyw społecznych, gospodarczych i politycznych […] Staramy się, nawet jeśli niezbyt doskonale, to jednak konsekwentnie, być sumieniem z papieru. Zawsze staliśmy po stronie człowieka. Dla kolejnych pokoleń redaktorów tygodnika zawsze człowiek był najważniejszy. Dowodzą tego tysiące naszych publikacji oraz setki wkładek tematycznych i interwencji. Składają się na to dziedzictwo także rzetelne artykuły opisujące korzystne dla ludzi prace i działania przedstawicieli ruchu ludowego we władzach państwowych, parlamencie i w samorządzie. Wspólnie wiele razy dowiedliśmy, że dziennikarze i politycy potrafią podnosić ważkie kwestie, że to co normalne, też jest interesujące. Dobrych ludzi i zdarzeń jest przecież więcej, a bliskie nam przesłanie „Człowiek jest najważniejszy” powinno inspirować wszystkich uczestników życia publicznego”.

Historię „Zielonego Sztandaru” przybliżył zebranym dyrektor Centralnej Biblioteki Rolniczej, Ryszard Miarek, a następnie głos zabierali przyjaciele i współpracownicy gazety. Szczególnie zasłużeni dziennikarze zostali uhonorowani specjalnymi medalami i odznaczeniami.

Joanna Radziewicz

Czytany 5953 razy

Dodatkowe informacje