Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
wtorek, 26 listopad 2013 21:51

Wernisaż i wystawa grafik Portrety Piotra Szczygła

Na wystawie zaprezentowano około osiemdziesięciu prac autorstwa pana Piotra Szczygła. Pan Piotr Szczygieł doskonalił swój warsztat artystyczny pod kierunkiem pani Marii Kapturkiewicz-Szewczyk, znanej i cenionej puławskiej artystki.
Pan Wojciech Kostecki otwierając wystawę przedstawił licznie zebranym gościom sylwetkę artysty. W bardzo obrazowy sposób zaprezentował na czym polega technika linorytu.
Goście mieli możliwość obejrzenia zarówno szkiców wykonywanych ołówkiem na pergaminie, jak też samych matryc. Szczególnym zaskoczeniem był dla niektórych fakt, iż matryca przedstawia grafikę w lustrzanym odbiciu. Podziw wzbudził zarówno ogrom pracy, jaką pan Piotr wkłada w wykonanie matryc, jak też cierpliwość, która pozwala mu osiągnąć zamierzony cel.
W ciepłych i pełnych uznania słowach pan Wojciech wspomniał zmarłą na początku tego roku panią Marię Kapturkiewicz-Szewczyk. Podkreślił jej wkład i zasługi w rozwój puławskiego środowiska artystycznego. Pan Piotr Szczygieł ze wzruszeniem opowiedział gościom o ogromnej roli, jaką odegrała pani Maria w jego życiu. To właśnie ona rozwinęła i kształtowała jego zainteresowania artystyczne. Była nauczycielem i mistrzem. Pan Kostecki odczytał wiersz pani Joanny Dejnek-Sitkiewicz poświęcony pani Marii.


           Marii Kapturkiewicz–Szewczyk …

   To jest sztuka
   Odejść
   ale zostać
   przestać mówić
   ale
   być słyszanym
   przestać działać
   a
   kontynuować dzieło
   - ręką ucznia
   wyszkolonego przez
   odchodzącego mistrza

        Joanna Dejnek–Sitkiewicz
             20/21.09.2013Wystawę można jeszcze oglądać do 6-go grudnia br. w czytelni Centralnej Biblioteki Rolniczej Oddział w Puławach.

Wstęp wolny
ZAPRASZAMY!
Czytany 4069 razy

Dodatkowe informacje