Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach

Bieżąca informacja o rolnictwie na świecie nr 6

Wkrótce znikną nadwyżki w produkcji cukru


   Na genewskiej konferencji Global Grains omawiano sytuację na światowym ryku cukru. Od czterech lat notuje się nadwyżkę jego produkcji. Tak będzie również w bieżącym roku. Specjaliści oceniają jednak, że tendencja ta nie utrzyma się i ciągu następnych 5-15 sezonów produkcja cukru będzie mniejsza niż zapotrzebowanie na ten artykuł. Spadające ceny cukru oraz rosnąca moc nabywcza na rynkach krajów rozwijających się spowodują ogromny wzrost popytu. Potencjalnie największym konsumentem cukru są kraje afrykańskie. Spożycie cukru w przeliczeniu na mieszkańca jest tam tak niskie, że nawet gdyby potroiło się, to nie osiągnie poziomu spożycia w Europie. Niskie ceny cukru powodują, że niektóre firmy rezygnują z produkcji. Ocenia się, że jest ona nieopłacalna, kiedy cena spada poniżej 16-18 centów za funt (0,45 kg).
(Agra Europe 2013, nr 2592, s. 22)


   Niskie zbiory buraków cukrowych we Francji

   Zbiory buraków cukrowych we Francji wyniosły 32,5 mln ton, czyli były o 3,4% niższe niż w 2012/13 r. i o 3,8% niższe od średniej pięcioletniej. Plony wyniosły średnio 82,42 tony z 1 hektara. Rok wcześniej osiągnęły one 86 ton z 1 hektara, a w ciągu ostatnich pięciu lat – średnio 89 ton z 1 hektara. Plony te były jednak znacznie wyższe niż średnio w Unii Europejskiej (69,86 t z 1 ha).
(Agra Europe 2013, nr 2592, s. 22)


   Spadek powierzchni uprawy rzepaku

   Specjaliści z francuskiej Strategie Grains oraz z ministerstwa rolnictwa USA oceniają, że zbiory rzepaku w 28 krajach Unii Europejskiej w 2013/14 roku wzrosną o 1,3 mln ton, w porównaniu z poprzednim rokiem, i osiągną 20,8 mln ton. Będzie to efektem wysokich plonów wynikających z korzystnych warunków pogodowych jesienią 2013 r. Jednocześnie powierzchnia uprawy rzepaku spadnie o 1% i wyniesie 6,6 mln hektarów. Zmniejszy się też o 2% powierzchnia uprawy słoneczników. Łącznie areał uprawy roślin oleistych w Unii Europejskiej spadnie do 11,9 mln hektarów. Mniejsza opłacalność uprawy roślin oleistych powoduje, że rolnicy rezygnują z nich na korzyść pszenicy lub kukurydzy. W Niemczech areał uprawy rzepaku ozimego zmniejszył się o 4%. Ocenia się, że ogółem powierzchnia uprawy roślin oleistych w Niemczech w 2014 r. wyniesie 1,4 mln hektarów. Niemcy są największym producentem rzepaku w Unii. W ubiegłym roku zebrano tam 5,8 mln ton rzepaku, z czego 75% przeznaczono na produkcję biopaliw.
(Agra Europe 2013, nr 2592, s. 22)


   Produkty uboczne zastępujące pasze

   Produkty uboczne powstające przy wytwarzaniu biopaliw mogą stanowić doskonałe pasze. Obecnie, na świecie (głównie w USA) powstaje rocznie ponad 30 mln ton suszu gorzelnianego (DDGS), produktu ubocznego przy wytwarzaniu etanolu. Jest to suszony wywar, którego główny komponent stanowi zmielone ziarno wzbogacone o dodatek substancji rozpuszczalnych. Stosuje się go jako paszę, głównie dla bydła (81%). Innym produktem ubocznym przy wytwarzaniu biopaliw jest koncentrat białkowy z drożdży (YPC). Ma on lepszy współczynnik wykorzystania paszy niż DDGS i może zastępować soję i mączkę rybną w żywieniu drobiu i pstrągów. Unia Europejska jest obecnie największym światowym importerem wysokobiałkowych pasz. YPC może też zastępować zakazane w Unii tzw. pomotory wzrostu, czyli antybiotyki stosowane w żywieniu. Należy do „neubiotyków” – substancji zwiększających odporność na choroby, korzystnie wpływających na wzrost.
(Agra Europe 2013, nr 2591, s. 15)


   Wzrost zapotrzebowania na olej palmowy i rzepakowy w Unii Europejskiej

   Wprowadzenie antydumpingowych ceł na import biopaliw z Argentyny i Indonezji powoduje, że wzrasta zapotrzebowanie na olej palmowy i rzepakowy potrzebne do produkcji bioetanolu i biodisla w krajach Unii Europejskiej.
(Agra Europe 2013, nr 2590, s. 21)


 

Wybór i opracowanie redakcyjne: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytany 2794 razy

Dodatkowe informacje