Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
piątek, 01 kwiecień 2022 23:55

Apel Biblioteki Stefanyka we Lwowie

Apel Biblioteki Stefanyka we Lwowie

Drodzy Czytelnicy,

przekazujemy apel Dyrektora Generalnego  LNNB Ukrainy im. W. Stefanyka,  skierowany do wszystkich ceniących wolność i godność ludzi dobrej woli.

    Szanowni Państwo,

    zwracam się do Państwa w najtrudniejszym dla Ukrainy i całego świata czasie.

    Trudno sobie wyobrazić, że w XXI wieku, w centrum Europy ma miejsce szeroko zakrojona, krwawa agresja Rosji na Ukrainę – suwerenne państwo europejskie uznane przez całą społeczność światową, założyciela i członka ONZ!

    Celem tej agresji jest zniszczenie narodu ukraińskiego, jego historii, języka, kultury oraz prawa do wolności, samostanowienia, a w konsekwencji – państwowości, co jest ewidentnym przejawem ludobójstwa. Drogą do jego realizacji jest niewypowiedziana wojna, a tak naprawdę operacja terrorystyczna przeprowadzona na terenie całej Ukrainy przez jedno z największych państw świata – Rosję. Naród ukraiński jest pozbawiany prawa do życia!

    Są Państwo obecnie świadkami zjednoczenia wieloetnicznych obywateli Ukrainy, którzy przy wsparciu społeczności międzynarodowej desperacko stawiają opór agresorowi, poświęcając wszystko – również swoje życie!

    Bardzo Państwu dziękuję, waszym państwom i rządom za to wielkie wsparcie!

    Dzisiejsza agresja stanowi wielkie zagrożenie - zwłaszcza z powietrza - dla zbiorów Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. W. Stefanyka. Biblioteka posiada ponad osiem milionów woluminów, na które składają się kolekcje książek, czasopism, dzieł sztuki i rękopisów – najstarszy pochodzi z XI wieku. Zbiory Biblioteki mieszczą się w dziewięciu budynkach z XVII-XX w. będących zabytkami architektury. Wieloetniczne kolekcje Biblioteki są materialnym ucieleśnieniem wartości światopoglądowych i duchowych narodu ukraińskiego, odzwierciedleniem jego historii oraz jest dziedzictwem naukowym i kulturowym o światowym znaczeniu.

    W związku z powyższym proszę Państwa:

  1. O potępienie agresji wszelkimi dostępnymi sposobami oraz o pomoc Ukrainie w walce z agresorem-terrorystą o całkowite zwycięstwo!
  2. O przekazanie darowizn na potrzeby LNNB Ukrainy im. W. Stefanyka, mających na celu zapewnienie funkcjonowania i ochronę jej zbiorów w tym trudnym czasie:

        Beneficiary: Address: 79000 Lviv, 2 Stefanyka St.,

        Stefanyk National Scientific Library of Ukraine in Lviv.

        Bank account number UA143253650000002600401411690 (USD, EUR, PLN)

        Bank address: 79000, Lviv, vul. Tsekhova,1

        JSC KREDOBANK Sakharova str. 78 Lviv, Ukraine

         SWIFT: WUCBUA2X

        MFO 325365 ZKPO 22334641

        Z dopiskiem „pomoc charytatywna”.

Z wyrazami szacunku i wdzięcznością,

Wasyl Fersztej,

Dyrektor Generalny

LNNB Ukrainy im. W. Stefanyka

Apel w formacie PDF

Czytany 321 razy

Dodatkowe informacje