Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
czwartek, 07 październik 2021 14:15

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza do Lublina na „Obieraczki kapuściane w skansenie” !

Wspólnie z Muzeum Wsi Lubelskiej zapraszamy w niedzielę 10 października 2021 roku, do Muzeum Wsi Lubelskiej na „Obieraczki kapuściane”

Wydarzenie odbędzie się w godz. 14.00-15.30 w pobliżu zagrody z Teodorówki (sektor Roztocze).
Obowiązują bilety wstępu do Muzeum: 20 zł/normalny, 10 zł/ulgowy

Tradycyjny obrzęd zbiorowego kiszenia kapusty przedstawi zespół obrzędowy z Kocudzy. Scenariusz widowiska został opracowany w oparciu o tradycje, jakie miały miejsce w okolicach Biłgoraja. Gospodynie i gospodarze z Kocudzy, przy współudziale publiczności, pokażą obieranie, siekanie kapusty za pomocą tasaka, zakwaszanie beczki żytnią mąką, metody układania w niej kapusty. Przedstawieniu towarzyszyć będzie występ kapeli ludowej.

Zwyczaj kiszenia kapusty jest głęboko zakorzeniony w polskiej tradycji. Kapusta była jednym z głównych składników diety dawnej wsi. Spożywano ją w dość dużych ilościach, zwłaszcza w wiejskich i biednych domach. Dodawano ją głównie do gotowanego grochu lub ziemniaków. Wspólna praca przy kiszeniu kapusty była okazją do rozmów, wspólnego śpiewu, zbliżała ludzi. Z kiszeniem wiązało się także wiele przesądów i powiedzeń ludowych. Jeden z nich mówił, że dziewczyna, która zostanie wybrana przez mężczyzn do deptania kapusty wyjdzie niebawem za mąż i będzie dobrą gospodynią.

Zapraszamy do udziału w tym jednym z najstarszych polskich obrzędów oraz na stoisko NIKiDW !

Do zobaczenia w Lublinie !

Czytany 734 razy

Dodatkowe informacje