Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
czwartek, 23 wrzesień 2021 12:17

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Kultura Wsi”

Kolejny numer kwartalnika wydawanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi „Kultura Wsi” ujrzał właśnie światło dzienne! W nim jak zawsze wiele informacji o historii i przemianach zachodzących na wsi, o sztuce i rzemiośle ludowym oraz wywiady z ciekawymi ludźmi. Zapraszamy do lektury!

Ten numer kwartalnika otwiera wywiad z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą. W rozmowie z członkami naszej redakcji Minister mówił o miejscu kultury ludowej w budowaniu tożsamości narodowej, o wsparciu dla twórców ludowych, roli młodych w kultywowaniu tradycji i roli Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. O tym wszystkim przeczytacie w tekście pt.: „Edukację młodych pokoleń w kontekście wartości kultury i tradycji polskiej wsi traktuję priorytetowo”.

Na okładce czasopisma wzrok przyciąga zdjęcie przepięknej kompozycji kwiatowej. To nic innego jak słynny dywan kwiatowy ze Spycimierza, układany przez mieszkańców aby uczcić uroczystość Bożego Ciała. Więcej o tej tradycji w rozmowie Magdaleny Trzaski z Marią Pełką, prezeską Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało”.

Miłośnicy historii jak zawsze znajdą w naszym kwartalniku coś dla siebie. O pacyfikacji świętokrzyskiej wsi Michniowa i o tym, jak miejsce to stało się symbolem męczeństwa polskiej wsi w latach wojny i okupacji pisze Longin Kaczanowski w tekście „Nikt nie zostanie zapomniany. Wieś Michniów – Zagłada i Pamięć”. Natomiast Grażyna Olszaniec w artykule „Nie oddam ziemi skąd nasz ród” wspomina postać Marcina Biedermanna, działacza z zaboru pruskiego walczącego z germanizacyjnymi działaniami zaborców.

Wiele osób marzy o tym, żeby rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. Agata Biłas – Chwazik rozmawiała z LeAnn i Rafałem Dudką – osobami, które właśnie to zrobiły i w Bieszczadach „z niczego” stworzyły Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej.

Pasjonaci sztuki i rzemiosła ludowego dowiedzą się, co ma wspólnego nić pajęcza z koronką, poznają specyfikę haftu wilanowskiego, historię koronki klockowej, akcesoria koronkarek i poczytają o przeszłości i przyszłości tego zawodu. Nie zapominamy także o poezji ludowej – prezentujemy wiersze i postaci Hanki Nowobielskiej, a tych, którzy cenią twórczość Jana Pocka zapraszamy do przeczytania wywiadu z córką poety Jadwigą Polak.

Poza tym w numerze: życzenia w tradycji ludowej, kłopoty w wiejskim raju, rozmowa z Anielą Halczuk – osobą, która całe życie poświęciła pracy z młodzieżą oraz zbieraniu i popularyzowaniu dziedzictwa kulturowego południowego Podlasia oraz wiele innych ciekawych tekstów.

Po więcej zapraszamy do Biblioteki NIKiDW w Puławach!

Czytany 206 razy

Dodatkowe informacje