Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
czwartek, 12 sierpień 2021 15:40

Ze zbiorów Biblioteki - Marszałek Józef Piłsudski w Puławach

Rok 1920 zapisał się w sposób szczególny w historii Puław, Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego (obecnie IUNG) oraz funkcjonującej przy nim Biblioteki (obecnie Biblioteki Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi). Od 13 sierpnia 1920 roku Instytut, jako Kwatera Główna Naczelnika Państwa i jego sztabu, przez kilka kolejnych sierpniowych dni był świadkiem wydarzeń, które zaważyły na losach naszego narodu.

Naoczni świadkowie już dawno odeszli z tego świata. Nieznany jest los nielicznych pamiątek, pozostających głównie w rękach prywatnych, związanych z pobytem Marszałka w Puławach. Tajemnicą owiana jest historia oryginalnej tablicy pamiątkowej ufundowanej przez społeczeństwo puławskie w roku 1930. Sala Kolumnowa – Czytelnia Biblioteki, w której odbywały się narady sztabowe, niemy świadek tak ważnych dla Polski wydarzeń, nie zdradzi nam szczegółów obrad mających tu miejsce. Pozostały jednak wspomnienia ludzi, którzy tu mieszkali i pracowali. Dzięki nim pamięć o Marszałku Józefie Piłsudskim i wydarzeniach sierpniowych, przekazywana z pokolenia na pokolenie, przetrwała do dziś. Ich wspomnienia są dla nas bezcenne.

W bogatych, bardzo różnorodnych zbiorach naszej Biblioteki, znaleźć można publikacje dotyczące tamtych wydarzeń. Pisali o nich: Franciszek Goliński w książce „Puławy — Park — Jego dzieje, oblicze i świat roślin”, Jerzy Połoński w czasopiśmie „Praca” z 1937 r oraz Halina Szymankiewicz, Adam Wołk, Józef Gądor w czasopiśmie „Przeszłość – Przyszłości”. Informator NSZZ „Solidarność” z 1990 roku.

Klimat sierpniowych wydarzeń sprzed 101 lat odnajdziemy w prezentowanych poniżej artykułach, opublikowanych w czasopiśmie „Przeszłość- Przyszłości”, wydanych w 1990 roku, z okazji 70. rocznicy Cudu nad Wisłą.

Czytany 645 razy

Dodatkowe informacje