Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
piątek, 09 lipiec 2021 15:17

Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika "Rolniczy Magazyn Elektroniczny"

Zapraszamy do lektury kolejnego numeru Rolniczego Magazynu Elektronicznego. W czasie pandemii, z którą się teraz zmagamy, nasze życie zmieniło się w wielu aspektach i dlatego wprowadziliśmy dział „Wieś w dobie koronawirusa”, w którym przekazujemy aktualne informacje dotyczące rolnictwa i życia mieszkańców obszarów wiejskich.

Bardzo interesujące materiały znajdą Państwo w Aktualnościach w rolnictwie, m.in. o polskim rolnictwie w liczbach, czyli wynikach Powszechnego Spisu Rolnego 2020. W części Oskar Kolberg. Ocalić od zapomnienia przedstawiamy obrzędy polne na Kujawach.

W Kuchni w czasach Belle Epoque prezentujemy ciekawe przepisy zawarte w książce Marii Marciszewskiej „Kucharka szlachecka” z 1885 roku, z zachowaniem oryginalnej pisowni.

W dziale dotyczącym ekologii przedstawiamy przyszłościowe działania w rolnictwie, które mają pomóc w walce ze zmianami klimatu, a jest to rolnictwo regeneratywne czyli węglowe.

W Wiadomościach Rolniczych znajdą Państwo ciekawy materiał o kleszczach, groźnych dla zwierząt gospodarskich i mogących przysporzyć hodowcom poważnych kłopotów.

W dziale poświęconym kobietom, prezentujemy sylwetkę Wandy z Wolskich Umińskiej, zasłużonej działaczki społecznej, która prowadziła w Warszawie dom ludowy i dostarczała na wieś nielegalną literaturę,

Dla wszystkich zainteresowanych dawną kulturą i tradycjami ludowymi przygotowaliśmy materiał o … lipie czczonej i cenionej w bardzo wielu kulturach.

Zaś w dziale „Natura i My” tym razem mowa o właściwościach czarnuszki, która była znana już w starożytności. Egipcjanie uważali, że mogła wyleczyć wszystko prócz śmierci…

W części poświęconej zbiorom Biblioteki NIKiDW ( dawniej Centralnej Biblioteki Rolniczej) prezentujemy dzieło. wydane w Serii Wydawniczej Biblioteka Podróży i Malowniczo-Historycznych Opisów Różnych Krajów w tomie 4 pod tytułem : "Lato na brzegach Północnego i Bałtyckiego morza : wspomnienia z podróży przez Marmier Xavier" 1856 r.

Zajrzyj, poczytaj!

Rolniczy Magazyn Elektroniczny zaznajamia z bogactwem wiedzy zgromadzonej w bibliotece Instytutu oraz przybliża ludzi szczególnie zasłużonych dla postępu i rolnictwa, a często obecnie zapomnianych.

Czytany 332 razy

Dodatkowe informacje