Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
piątek, 28 maj 2021 13:43

Introligator – zawód związany z Biblioteką

Maj to miesiąc poświęcony książce i czytelnictwu. Przy tej okazji nie sposób zapomnieć o introligatorach. Zawód ten nie cieszy się obecnie popularnością. Warto jednak pamiętać, że nadal są ludzie, którzy zajmują się zawodowo renowacją oraz oprawą książek.

Nasza Biblioteka może poszczycić się introligatornią o ponad 75-letniej tradycji. Wiosną 1940 roku, podobnie jak cały puławski instytut rolniczy, została przejęta przez okupantów. Specjalna komisja Gestapo zabezpieczyła zbiory. Ówczesnym kierownikiem Biblioteki był Pan Zygmunt Nowakowski, który pozostał na tym stanowisku. Podlegał on bezpośrednio wicedyrektorowi Instytutu Valentinowi Hornowi. Okupanci planowali rozbudowę puławskiej placówki rolniczej. Przystąpili też do reorganizacji Biblioteki. Jednym z jej elementów było stworzenie introligatorni. Pierwsze maszyny trafiły do Puław w 1942 roku. Pracownię wyposażono w gilotynę i nożyce firmy Karl Krause z Lipska oraz prasę firmy August Fomm z Lipska. Zadaniem introligatorów była i jest oprawa oraz zabezpieczanie zbiorów przed zniszczeniem. Ich praca jest bardzo ważna z uwagi na wartość zgromadzonego księgozbioru. Ciekawostką jest fakt, że cały proces związany z oprawą odbywa się ręcznie, z wykorzystaniem maszyn przywiezionych w okresie okupacji.

W historię naszej introligatorni w sposób szczególny wpisał się Pan Antoni Lynkiewicz. Pracę w Bibliotece rozpoczął jako piętnastolatek, w marcu 1953 roku. Przyuczając się do zawodu introligatora przeszedł kolejne szczeble nauki zawodu, od ucznia, poprzez czeladnika, aż do mistrza. Pan Antoni pracował w Bibliotece 51 lat. Był świadkiem jej przemian i rozwoju. Trudno byłoby zliczyć ile książek i czasopism oprawił w tym czasie.

Dzięki kolejnym pokoleniom introligatorów pracujących w Bibliotece księgozbiór, pomimo upływu lat, jest w dobrej formie, a młodzi ludzie odwiedzający nasze mury mogą przekonać się, że zawód introligatora nie jest zawodem wymarłym i kryje w sobie wiele tajemnic.

Czytany 852 razy

Dodatkowe informacje