Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
piątek, 07 maj 2021 17:30

159 lat Instytutu Politechnicznego i Rolniczo-Leśnego w Puławach

Drodzy Czytelnicy!

Obchodzony 8 maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek ma dla nas wymiar podwójny.

8 maja mija 159 lat od momentu powołania w Puławach Instytutu Politechnicznego i Rolniczo-Leśnego. To wspólne święto naszej biblioteki oraz Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Ustawa powołująca placówkę puławską datowana jest na 8/20 maja 1862 roku. (Podwójne datowanie to wynik różnic pomiędzy kalendarzem gregoriańskim i juliańskim).

Puławski ośrodek nauk rolniczych wpisał się w historię polskiej nauki i rolnictwa. Na jego kształt i działalność wpłynęło wiele wydarzeń historycznych i politycznych. Powstanie styczniowe, I i II wojna światowa, restrukturyzacje i reorganizacje. W historię puławskiego ośrodka rolniczego wpisała się również biblioteka, która była jedną z jego istotnych części. Stanowiła zaplecze naukowe dla profesorów, studentów, naukowców i rolników. Jej zalążkiem był przewieziony w 1862 roku księgozbiór Instytutu w Marymoncie i Gimnazjum Realnego w Warszawie. Na charakter i kształt zbiorów puławskich duży wpływ miał rosyjski Instytut Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa działający w latach 1869-1915. Po odzyskaniu niepodległości, pozostawione przez Rosjan, zbiory biblioteczne stanowiły podwaliny biblioteki powołanego w 1917 roku Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach. Księgozbiór puławski dzięki ofiarnej służbie pracujących tu wówczas bibliotekarzy przetrwał ciężkie czasy okupacji i ewakuacji. Po zakończeniu II wojny światowej PINGW i działającą w jego strukturach bibliotekę poddano restrukturyzacji. W 1955 roku w wyniku ostatniej z nich utworzono w Puławach Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Bibliotekę włączono, do utworzonej wówczas w Warszawie, Centralnej Biblioteki Rolniczej.

Rok 2019 przyniósł kolejną zmianę. CBR została połączona z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie.

Księgozbiór rolniczy zgromadzony w Puławach, pomimo zmian, stanowi cenny warsztat pracy dla naukowców i studentów, bogate źródło informacji dla osób poszukujących wiadomości z zakresu rolnictwa i nauk pokrewnych oraz badaczy historii.

Jubileusz to czas wspomnień, dlatego w najbliższym czasie podzielimy się z Państwem na łamach naszej strony internetowej ciekawostkami z naszej historii. Poniżej prezentujemy kilka historycznych zdjęć i tekst ustawy powołującej puławski instytut.

Zapraszamy do Biblioteki.

Czytany 854 razy

Dodatkowe informacje