Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
piątek, 14 sierpień 2020 13:04

Zapraszamy do udziału w uroczystych obchodach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Puławach

Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie Oddział w Puławach zaprasza do udziału w uroczystych obchodach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

O godzinie 10.00 na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich w Puławach pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędą się uroczystości patriotyczne.

Z tej okazji na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich Biblioteka NIKiDW O/Puławy zaprezentuje wystawy:

„1920-2020 Bitwa Warszawska. Polskie zwycięstwo dla wolności Europy” oraz
„Wojna polsko-bolszewicka w plakatach”
,
przygotowane i udostępnione dzięki życzliwości
Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

Ponadto uczestnicy oficjalnych obchodów upamiętniających 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej będą mieli możliwość zwiedzania czytelni biblioteki. Miejsce to było świadkiem przełomowego dla Polski wydarzenia. To tutaj w sierpniu 1920 roku przebywał Marszałek Józef Piłsudski ze swoim sztabem.

12 sierpnia Józef Piłsudski opuścił Warszawę i udał się do Kwatery Głównej w Puławach. Po drodze odwiedził jeszcze swoją przyszłą żonę Aleksandrę oraz córki Wandę i Jadwigę, które przebywały pod Tarnowem. Do Puław przybył 13 sierpnia 1920 roku nad ranem.

Według relacji naocznych świadków najpierw ukazały się tumany kurzu, a następnie samochody wiozące Marszałka i jego otoczenie. Na kwaterę dla Naczelnego Wodza przeznaczono mieszkanie prof. Stanisława Golińskiego. Znajdowało się ono w lewym skrzydle Pałacu Czartoryskich, naprzeciw ówczesnego wejścia do biblioteki (w bramie) . W Sali Kolumnowej, będącej wówczas i obecnie czytelnią biblioteki, odbywały się narady sztabu.

Tego samego dnia, zaledwie kilka godzin po przybyciu do Puław Piłsudski udał się w kierunku Dęblina, gdzie miała miejsce odprawa z gen. E. Rydzem-Śmigłym i gen. Skierskim. Po zakończeniu odprawy Naczelnik Państwa rozpoczął inspekcję oddziałów.

Kolejny dzień Marszałek poświęcił na „wprowadzenie - jak się wyraził - w trans bojowy oddziałów”. W tym celu od godz. 8.00 do północy objeżdżał kolejne dywizje, rozmawiał z oficerami i dokonywał przeglądu poszczególnych pułków.

Po powrocie na kwaterę, Marszałek, przystąpił do pracy nad rozkazem do ataku. Plany ofensywy opracowywano w sali kolumnowej biblioteki puławskiego instytutu. Po kilku godzinach odpoczynku Piłsudski kontynuował inspekcję.

15 sierpnia Wódz Naczelny wydał rozkaz operacyjny oddziałom Frontu Środkowego. Zgodnie z nim atak miał zacząć się 16 sierpnia o świcie. Piłsudski podkreślił : „bezwzględną konieczność przeprowadzenia całej operacji w nakazanych rozmiarach. Wzgląd na zmęczenie ludzi i na straty nie może tutaj odgrywać roli (...). Wszystkie wojska rozumieć muszą, że bitwa ta rozstrzyga losy wojny i kraju i że dać może pożądane rezultaty tylko przy najwyższym wysiłku sił i woli każdego poszczególnego żołnierza i oficera”.

W godzinach wieczornych, aby być bliżej oddziałów koncentrujących się do ataku znad Wieprza Piłsudski opuścił Puławy i przeniósł się do Dęblina.

Przy okazji pobytu w Puławach Józef Piłsudski mimo licznych zajęć służbowych znalazł czas aby zostać ojcem chrzestnym Józefa Minkiewicza, syna Stanisława i Stefanii. Oboje małżonkowie znali Piłsudskiego jeszcze z czasów służby w I Brygadzie. Chrzest odbył się 15.VIII. 1920 roku w godzinach wieczornych, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Puławach. W księgach parafialnych zachował się akt chrztu z oryginalnym podpisem Józefa Piłsudskiego.

O historii Bitwy Warszawskiej i miejscach z  którymi była związana  opowiada film „Bitwa Warszawska”   wyemitowany 14 sierpnia 2020 roku przez kanał HISTORY Polska.  Film wart obejrzenia nie tylko z uwagi na wartość historyczną ale również na fakt,  iż jest okazja do wirtualnej podróży do Pałacu Czartoryskich i czytelni  Biblioteki NIKiDW Oddział w Puławach. Możliwość obejrzenia historycznego stołu i Sali w której obradował Marszałek Józef Piłsudski ze swoim sztabem, miejsca w którym w roku 1920 zapadały kluczowe decyzje w wyniku których polskie wojsko obroniło ojczyznę i Europę przed nawałą bolszewicką.

Poniżej link do filmu:

https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=iD5UE-DpKXk

 

Wystawy: „1920-2020 Bitwa Warszawska. Polskie zwycięstwo dla wolności Europy” oraz „Wojna polsko-bolszewicka w plakatach” będą czynne do 31 sierpnia 2020 roku, w godzinach pracy biblioteki, pon.- pt., 8.00-15.00.
ul. Czartoryskich 8 (Pałac Czartoryskich)
Wstęp wolny
Zapraszamy

Czytany 1242 razy

Dodatkowe informacje