Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
czwartek, 31 styczeń 2019 15:38

Podpisanie umowy o współpracy z przedstawicielami organizacji regionalistycznych

18 grudnia 2018 roku w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie podpisano umowy o współpracy pomiędzy Biblioteką a przedstawicielami organizacji regionalistycznych.

Bibliotekę reprezentował jej Dyrektor Pan Zbigniew Filipkowski, Radę Krajową Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP Pani Prezes Bożena Konikowska a Krajową Radę Mateczników Patriotyzmu i Kultury Pan dr Maciej Zarębski.

Idea regionalizmu będąca wyrazem patriotyzmu opartego na nauce ojczystej geografii, przyrody i historii z kładzeniem nacisku na etnografię lokalnych społeczności, rozumianych jako podtrzymujących wartości lokalne a zarazem ogólnonarodowe, jest bliska misji Biblioteki.

Dodatkowym powodem zawarcia porozumień był brak centralnej instytucji wspierającej ruch regionalny w zakresie badań i promowania kultury wsi.

Biblioteka udzieliła regionalistom nie tylko schronienia, ale udzieli też wsparcia merytorycznego. Regionaliści zobowiązali się do stworzenia księgozbioru wydawnictw regionalnych oraz regularnego prezentowania swoich dokonań w formie wystaw i konferencji, na które już teraz zapraszamy. Zawiązana współpraca pozwala z optymizmem patrzeć na przyszłość ruchu regionalnego w Polsce.

Czytany 1707 razy

Dodatkowe informacje