Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Zapraszamy do lektury nowego numeru dwumiesięcznika – „Rolniczy Magazyn Elektroniczny”
Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Oddział w Puławach
piątek, 12 październik 2018 12:45

XVI Warszawskie Święto Chleba już za nami

Wielobarwne stroje ludowe, wieńce dożynkowe, chleby obrzędowe niesione przez członków zespołów ludowych oraz skoczne dźwięki muzyki wzbudzały zainteresowanie spacerowiczów na Trakcie Królewskim, a działo się to wszystko za sprawą XVI Warszawskiego Święta Chleba. Korowód prowadziła w tym roku Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta.

Święto Chleba rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w Kościele ojców Kapucynów pw. Przemienienia Pańskiego przy Miodowej 13, podczas której poświęcone zostały tradycyjne chleby obrzędowe przygotowane przez piekarzy z Warszawskiego Cechu i Spółdzielni Piekarsko-Ciastkarskiej. Mszę Świętą odprawił i homilię wygłosił o. Tomasz Wroński OFM Cap. Po nabożeństwie, na Rynek Nowego Miasta ruszył kolorowy korowód wieńców i chlebów obrzędowych. Tam nastąpiło uroczyste otwarcie Święta oraz wręczenie chlebów dożynkowych współorganizatorom „warszawskich dożynek”.

Na Rynku Nowego Miasta do wspólnej zabawy zachęcały występy kapel i zespołów ludowych: Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Wicia i Łyszkowic, Kocierzewiaków, Praskich Małmazyj, Etiudy, Krasnego, Okszowiaków i Karniewiaków. Gościem specjalnym był tym razem zespół Grey Fruit z Wrocławia, który istnieje na polskiej scenie muzycznej od pięciu lat. Muzyka zespołu to energetyczna mieszanka ska, funku i melodyjnego rocka.

Jednocześnie odbywał się kiermasz pieczywa najlepszych mistrzów piekarstwa. Można też było obejrzeć i kupić wyroby twórców ludowych z Mazowsza, Podlasia, ale i innych regionów kraju takie jak zabawki, ptaszki, hafty łowickie, wycinanki, kwiaty bibułkowe czy ceramikę. Nie zabrakło także tradycyjnych produktów spożywczych: miodów, wędlin, przetworów owocowych, piwa kozicowego czy serów.

Głównym organizatorem Święta była Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego a współorganizatorami: Cech Piekarzy w Warszawie, Spółdzielnia Piekarsko-Ciastkarska w Warszawie, Polskie Młyny S.A., Elewarr Sp. z o.o., Praska Giełda Spożywcza, Zamojskie Zakłady Zbożowe oraz Fundacja „Moje Wojenne Dzieciństwo”.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy podczas tego wydarzenia byli z nami. Szczególne podziękowania kierujemy do współorganizatorów i patronów medialnych, a byli to w tym roku: „Przegląd Zbożowo-Młynarski”, „Przegląd Piekarski i Cukierniczy”, Rolniczy Magazyn Elektroniczny i fanpage „Kultury Wsi: Ludzie Wydarzenia Przemiany”. Dziękujemy serdecznie również zespołom, dzięki którym goście Święta mieli niezapomnianą okazje do poznania tańców, pieśni i przyśpiewek ludowych z Mazowsza, Ziemi Łowickiej czy Podlasia.

 

Informacje o bieżących inicjatywach i wsparciu KSOW: www.mazowieckie.ksow.pl
Rejestracja jako Partner KSOW: www.ksow.pl

Zapraszamy za rok!

 

Czytany 2393 razy

Dodatkowe informacje