poniedziałek, 13 sierpień 2018 14:27

Sezon na owoce i warzywa - Malina

MALINA - W owocach malin znajdziemy kwasy organiczne (m.in. cytrynowy, jabłkowy, salicylowy), pektyny, antocyjany, cukry, związki śluzowe, lotne związki zapachowe.
Maliny to również bogactwo witamin (m.in. C, E, B1, B2, B6) oraz wiele substancji mineralnych - przede wszystkim potas, magnez, wapń, żelazo).

    W zbiorach Centralnej Biblioteki Rolniczej znajdziecie m.in.:
  • „Uprawa malin w ogrodzie i gospodarstwie” - Justyna Krulczuk
  • „Uprawa maliny i jeżyny” - Jan Danek
  • „Maliny” - Kazimierz Smolarz

 

    Polecamy przepis na domowy sok z malin: składniki:
  • 5 kg malin,
  • 600 gram cukru na 1 kg owoców.

Maliny myjemy w naczyniu z sitkiem, odstawiamy by ociekła z nich woda.
Na dno słoja wsypujemy część malin i przysypujemy je cukrem, robimy takie warstwy aż do zapełnienia słoja. Następnie przykrywamy gazą zawiązujemy sznurkiem lub gumką recepturką i odstawiamy taki słój na 2-3 dni w ciepłe, słoneczne miejsce do czasu aż maliny zaczną puszczać sok i podnosić się do góry, zwiększając tym samym objętość soku.
Powstały sok przecedzamy do garnka, dodajemy pozostały w słoiku cukier i podgrzewamy na ogniu mieszając do momentu aż cukier się rozpuści a sok będzie gorący (nie wrzący). Słoiczki i nakrętki wcześniej wyparzamy wrzątkiem.
Wlewamy za pomocą lejka gorący sok do słoiczków , od razu zakręcamy i odstawiamy do góry dnem na ściereczkę aż do momentu wystygnięcia.

Domowy sok z malin najlepiej smakuje w okresie jesienno-zimowym z herbatą.

 

Kampania – „Sezon na owoce i warzywa. Polska smakuje”

Czytany 1887 razy