poniedziałek, 04 czerwiec 2018 15:34

XXII Piknik Naukowy na PGE Narodowym

 

Zapraszamy 9 czerwca (sobota) na Stadion Narodowy na XXII Piknik Naukowy od godz.11.00 do 20.00 do stoiska Centralnej Biblioteki Rolniczej nr C27 (wejście od Alei Zielenieckiej). Czekać tam będą na Państwa unikatowe pokazy przygotowane przez pracowników Centralnej Biblioteki Rolniczej, Muzeum Młynarstwa w Jaraczu – oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie i Centrum Doradztwa Rolniczego. Przygotowaliśmy dla Państwa trzy pokazy, w których będą mogły uczestniczyć całe rodziny.

 

Podczas pokazu, "Wszystko co ludowe, musi być kolorowe" każdy uczestnik będzie mógł dowiedzieć się i zobaczyć jak na warsztacie tkackim, dzięki sprawnemu ruchowi rąk można stworzyć bajecznie kolorowe, prawdziwe cuda i, pod okiem mistrzyni tkactwa, utkać swój chodniczek ze szmatek lub wełny i zabrać go ze sobą.

Pokaz zatytułowany "Żarna w ruch" będzie pokazywał ruch w młynarstwie wynikający z wykorzystania siły ludzkich rąk, wody oraz wiatru. Uczestnicy pokazu będą mogli zmielić zboże na mąkę i kaszę, a także dowiedzieć się i zobaczyć na czym polega ruch tych maszyn, poznać pracę wiatraka i młyna z wykorzystaniem modeli w skali 1:10. Będą to: młyn wodny z kołem sródsiębiernym i wiatrak typu koźlak.

Podczas pokazu zatytułowanego "Wytnij koguta na płocie" pokażemy jak trzymając całą ręką przyrząd jakim są nożyce do strzyżenia owiec i uruchamiając tylko palec wskazujący prawej ręki stworzyć tradycyjne polskie wycinanki ludowe. Każdy uczestnik będzie mógł przy pomocy nożyc do strzyżenia owiec, pod okiem mistrzyń wycinankarstwa, poznać technikę wycinania, stworzyć swoją własną wycinankę i zabrać ją ze sobą.

Wszystkie pokazy zapowiadają się bardzo interesująco. Czekamy więc na Państwa w naszym stanowisku C27.

Do zobaczenia na Pikniku!

Czytany 1923 razy