wtorek, 23 sierpień 2016 18:52

Zapraszamy do lektury książek dostępnych w sprzedaży w Centralnej Bibliotece Rolniczej

Centralna Biblioteka Rolnicza zaprasza do lektury oraz zakupu książek wydanych przez Bibliotekę.

"Śpiewy Historyczne" - reprint unikatowego dzieła Juliana Ursyna Niemcewicza, powstały w latach 1808 - 1810. Składa się z 32 utworów poświęconych ważniejszym postaciom historycznym (głównie władcom) oraz istotnym wydarzeniom z historii Polski. Dzieło realizuje postulat klasycystycznego dydaktyzmu uwidaczniającego się w podtrzymaniu świadomości narodowej poprzez aktualizację wiedzy o przeszłości.
(na podst. opracowania Universitas)
Cena detaliczna - 220 zł, cena hurtowa - 200 zł (od 5 szt.)

 

 

"Nowe Latko" - Jest to reprint książki Marii Konopnickiej z wierszami dla dzieci „Nowe latko”.
Wiersze poetki zebrane w tej książce tryskają barwami życia wiejskiego, trudnego, ciężkiego, gdzie pory roku wyznaczają rytm pracy oraz wypoczynku. Mimo to są wypełnione radością i podziwem ludu wiejskiego dla geniuszu Boga, który stworzył świat i okalającą przyrodę – niesłychanie piękną. Wszystko tam posiada swój sens i kolejność, tak jak w „Pieśni o chlebie”, gdzie stary Szymon, na początek z płachty wysiewa ziarno, żniwiarze koszą łany zbóż, cepem młóci się zboże w stodole, by potem zawieźć ziarno do młynarza.
Zachęcamy do zapoznania się z książką. A nie będzie to lektura nudna, nieciekawa, ponieważ Konopnicka utrwaliła w tych wierszach wieś, jakiej już nie ma. Opisała życie na wsi i prace na roli, z którymi obecnie możemy się zapoznać jedynie podczas zwiedzania skansenów. Odkrywając wieś z przełomu XIX i XX wieku, zachwycamy się pięknem zwyczajów i obyczajów, przywiązaniem do religii oraz obrzędowości ludowej. Nie ma wątpliwości, że stanowią one esencję polskości i patriotyzmu.
Cena detaliczna - 30 zł, cena hurtowa - 25 zł (powyżej 10 szt.)

 

„Stroje dawnej Rzeczpospolitej” - publikacja ta została przygotowana na podstawie unikatowego albumu pt. „Les costumes du peuple polonais”, wydanego w 1841 r. w Paryżu autorstwa Leona Zienkowicza, znanego publicysty, przebywającego od 1831 r. na emigracji. Twórcą ręcznie kolorowanych litografii jest Jan Lewicki. Wysoka klasa rysunków pozwala do dzisiaj cieszyć oko bogactwem i szczegółowością detalu. Uwiecznione zostały stroje m.in. huculskie, kujawskie, kurpiowskie, wielkopolskie, wołyńskie, żmudzińskie. Kilka litografii zostało poświęconych także umundurowaniu wojska polskiego z 1831 r. Pozycja zawiera 39 litografii.
Cena detaliczna - 20 zł, cena hurtowa - 15 zł (powyżej 10 szt.)

 

"Cztery pory roku" - unikatowa publikacja zawierająca zbiór przepisów oryginalnej XIX - wiecznej kuchni polskiej, sposoby nastawiania nalewek domowych i leczniczych, a także przysłowia i dobre rady dla Pań Domu. Książki tej nie można znaleźć w żadnej księgarni!
Cena detaliczna - 25 zł, cena hurtowa - 25 zł

 

Czytany 7773 razy