wtorek, 26 styczeń 2016 18:07

Relacja - Gala Noworoczna

Miniony, sobotni wieczór 23 stycznia był dla Centralnej Biblioteki Rolniczej wyjątkowo uroczysty. Do Sali Odczytowej przybyło liczne grono znamienitych gości oraz pracowników placówki. Tegoroczna Gala Noworoczna odbyła się w roku jubileuszowym 60 – lecia powstania Biblioteki i została połączona z ogłoszeniem wyników konkursu literackiego „Wieś w której żyję” ogłoszonego w 2015 roku w kwartalniku Kultura Wsi, wydawanym przez Centralną Bibliotekę Rolniczą.

Rok jubileuszowy jest doskonałą okazją do uhonorowania zasłużonych pracowników placówki i podziękowania tym wszystkim, którzy od lat współpracują z Biblioteką. I tak na wniosek Dyrektora Biblioteki, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prof. Piotr Gliński przyznał pracownikom placówki odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Ponadto, dyrektor CBR wręczył medale pamiątkowe i dyplomy uznania dla osób i instytucji wspierające naszą działalność.

Ważnym punktem wieczoru było ogłoszenie wyników konkursu literackiego pt. „Wieś w której żyję” i wręczenie nagród laureatom. Jury, pod przewodnictwem Ernesta Brylla, przyznało trzy nagrody główne, trzy wyróżnienia i dwie nagrody specjalne (komunikat jury podajemy w osobnej informacji w Aktualnościach). Pierwsze trzy nagrody główne ufundowała Centralna Biblioteka Rolnicza. Fundatorami pozostałych nagród byli: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Polskie Radio S.A. - które objęło Galę patronatem, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza i redaktor naczelny kwartalnika Kultura Wsi.

Część oficjalną Gali zakończył koncert kolęd w wykonaniu młodych artystów: Natalii Parczały – fortepian, Aleksandra Smakosza – skrzypce oraz Katarzyny Jankowskiej – śpiew.

Podczas uroczystej kolacji gospodarze wieczoru i goście dzielili się wrażeniami z uroczystości. Bardzo wzruszające były rozmowy z laureatami konkursu, którzy chętnie opowiadali o swoich przeżyciach i kulisach tworzenia prac. Jako, że jest to czas karnawału nie zabrakło oczywiście zabawy tanecznej, do której zachęcał gości zespól „The Band” ze Stalowej Woli. Zwieńczeniem wieczoru był okazały tort jubileuszowy przygotowany przez Spółdzielnię Piekarsko – Ciastkarską. W tym miejscu chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować sponsorowi Gali, którym był Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach, największe centrum dystrybucji świeżych owoców, warzyw i kwiatów w Polsce.

Podczas Gali zaprezentowany został nowy numer kwartalnika popularnonaukowego „Kultura Wsi Ludzie Wydarzenia Przemiany” w którym znajdą Państwo kolejne ciekawe artykuły poruszające aktualne tematy nurtujące mieszkańców wsi.

Dziękujemy także wszystkim Gościom, którzy byli z nami tego wieczoru i wspierają nas w naszych poczynaniach. Do zobaczenia za rok.

Poniżej zamieszczamy fotoreportaż z Gali autorstwa Andrzeja Sidora oraz krótką charakterystykę laureatów konkursu ”Wieś w której żyję”.

 

Laureaci trzech pierwszych nagród

Pierwszą nagrodę w wysokości 5000 zł otrzymała praca zatytułowana „Już tak nie będzie” opatrzona godłem „Swoja”. Jej autorką jest Violetta Nowakowska, mieszkająca we wsi Raków, gmina Długołęka w pow. wrocławskim. Sprowadziła się tam z mężem przed 25 laty, aby rozpocząć nowy etap życia. Z zawodu dziennikarka, stała się uważnym obserwatorem przemian zachodzących w życiu mieszkańców tej wsi. Autorka w sposób niezwykle sugestywny i literacko dojrzały przedstawia przemiany zachodzące w środowisku swego zamieszkania. Wspomnienia z własnego dzieciństwa, znajomość wsi ze stron rodzinnych męża, rozmowy z mieszkańcami współczesnego Rakowa, pozwoliły autorce zasadniczo poszerzyć panoramę opisywanych zjawisk, nadając im uniwersalny, ogólnopolski charakter. ("Już tak nie będzie")

Drugą nagrodę w wysokości 3000 zł otrzymała praca opatrzona godłem „Chaber”, zatytułowana „Gorzka ziemia”. Jej autorem jest Henryk Cyprian Konkol, z wykształcenia inżynier mechanik, wiele lat przepracował w kombinatach rolnych na stanowiskach technicznych. Po przejściu na emeryturę zaczął pisać. Jest autorem wielu opowiadań, baśni kaszubskich i utworów historycznych. Mieszka w Bydgoszczy. Opowiadanie „Gorzka ziemia” jest zbeletryzowanym obrazem przemian związanych z historią ludzi, z którymi przyszło mu pracować w Państwowych Kombinatach Rolnych Warmii i Pomorza. Opowieść dotyka tych, których zachodzące po 1989 r przemiany najbardziej skrzywdziły, ludzi dawnych PGR-ów, ukazuje ich niespełnione marzenia i walkę o zmianę swego losu. Bohaterowie opowieści, pomimo swych przywar, budzą szacunek i nadzieję, że w nowych warunkach odnajdą dla siebie godne miejsce. ("Gorzka ziemia")

Trzecią nagrodę w wysokości 2000 zł otrzymała praca opatrzona godłem ’’Zwierzyniec”, zatytułowana „My tu wszyscy na pany zeszli”. Jej autorką jest Ewa Zwierzyńska, pochodząca z miejscowości Nowodworce k/Białegostoku. Lekarka z wykształcenia, pracuje w szpitalu w Dąbrowie Białostockiej, podróżniczka, miłośniczka rodzimych krajobrazów i Puszczy Białowieskiej. W 2010r. zrobiła film pt. ’’Muzyka moje życie” o 100 letnim ludowym skrzypku Piotrze Juszkiewiczu ze wsi Zbucz. Jej praca w formie reportażu opisuje podlaskie wioski w okolicach Białegostoku, które w ostatnich 10 latach zaczęły obrastać wianuszkiem nowych osiedli jednorodzinnych, w których panuje odmienny styl życia i obyczaje. Czy te dwa światy mają szanse się spotkać? Tego właśnie dotyczy nagrodzony reportaż dotykając nowego zjawiska na naszej wsi. ("My tu wszyscy na pany zeszli")

Czytany 10935 razy