Biogazownia rolnicza - sprawa publiczna

    Gmina ma teoretycznie możliwość zaspokajania wszystkich potrzeb energetycznych jej mieszkańców we własnym zakresie. W praktyce, możliwości te podlegają znacznym ograniczeniom, zwłaszcza w odniesieniu do energii elektrycznej i paliw gazowych najczęściej więc, gminy zajmują się tylko wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją ciepła oraz rozliczaniem kosztów jego dostawy do różnych obiektów. Są jednak takie gminy, które posiadają odpowiednie warunki do budowy własnych źródeł energii (niekonwencjonalnych, w tym biogazowni) i chcą je wykorzystać do zaspokojenia swojego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Biogazownia rolnicza – podręcznik dla samorządowca” przygotowany przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa przedstawia na przykładzie biogazowni, jak realizować i wdrażać elementy polityki energetycznej gminy (podstawy prawne, ekonomiczne i technologiczne instalacji biogazowych). Niewiele gmin zdaje sobie sprawę zarówno z korzyści wynikających z zastosowania odnawialnych źródeł energii, jak też z obowiązków, jakie z tytułu takich inwestycji spoczywają na gminach. 
    W Grzmiącej koło Szczecinka biogazownia rolnicza ogrzewa bloki mieszkalne, szkołę podstawową i gimnazjum, halę sportową, ośrodek zdrowia i jeszcze jeden budynek komunalny, w którym mieści się gminna biblioteka i apteka. Ogrzewa o 30% taniej niż kotłownie węglowe, do których wcześniej były podłączone te obiekty.

Omawiana publikacja dostępna jest na stronie http://www.gmina.bio-gazownie.edu.pl/.

 

Czytany 7683 razy