piątek, 25 kwiecień 2014 10:01

Trudny los pszczół

   Greenpeace opublikował raport pt.: Trudny los pszczół”. Wynika z niego, że ponad dwie trzecie pyłku przynoszonego do ula przez pszczoły miodne jest zanieczyszczone przez "koktajl pestycydowy" złożony z 17 różnych substancji. Pyłek ten jest wykorzystywany m.in. do karmienia pszczelich larw.
Badanie przeprowadzono w 12 krajach, w tym także w Polsce, było jednym z najszerzej zakrojonych badań pozostałości pestycydów.

   Greenpeace opublikował także bezpłatny poradnik konsumencki o tym jak kupować odpowiedzialnie, pod tytułem Projekt: Pszczoła. Zostań pszczelim bohaterem/pszczelą bohaterką”. Poradnik pomoże czytelnikom wybierać te produkty w sklepie spożywczym lub ogrodniczym, które są przyjazne pszczołom i innym owadom zapylającym. Osobom zainteresowanym ogrodnictwem poradnik oferuje wskazówki na temat samodzielnej uprawy roślin w sposób korzystny dla owadów zapylających.

   Obie opisane pozycje powstały w ramach kampanii Greenpeace Przychylmy pszczołom nieba. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół i innych owadów zapylających występujący głównie w krajach o wysoko uprzemysłowionym rolnictwie m.in. w wyniku silnej chemizacji rolnictwa w Europie, w tym w Polsce.

Informacja prasowa:
  -  raport "Trudny los pszczół"
  -  poradnik "Projekt: Pszczoła"

Czytany 3968 razy
Więcej w tej kategorii: « Pora na pomidora Ogłoszenie »