piątek, 21 marzec 2014 14:33

Relacja z konferencji „Ćwierćwiecze wolności - wieś środkowoeuropejska po upadku komunizmu”


Ćwierćwiecze wolności - wieś środkowoeuropejska po upadku komunizmu
          

 

    Konferencja „Ćwierćwiecze wolności - wieś środkowoeuropejska po upadku komunizmu”, która odbyła się 15 marca br. w Jasionce to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych aktualnym problemom obszarów wiejskich oraz sytuacji, w jakiej znalazła się Środkowo-Wschodnia Europa. Podczas konferencji w Jasionce, zorganizowanej przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, dyskutowano na temat dzisiejszej sytuacji geopolitycznej UE w kontekście wydarzeń na Ukrainie. Próbowano znaleźć odpowiedź na pytanie, czy kraje europejskie są zdolne do podejmowania wspólnych decyzji i występowania solidarnie w interesie całej wspólnoty.

    Jeden z paneli dyskusyjnych konferencji poświęcony był perspektywom oraz roli, jaką rolnictwo oraz wieś odgrywa i będzie odgrywać w UE. Uczestnicy spotkania zastanawiali się m.in. nad zróżnicowaniem oraz cechami wspólnymi sytuacji i aspiracji rozwojowych mieszkańców obszarów wiejskich w różnych krajach zjednoczonej Europy. W debacie udział wzięli Dacian Cioloş (Komisarz UE ds. rolnictwa), Jerzy Buzek (Poseł do Parlamentu Europejskiego), Stanisław Kalemba (były Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi), Marek Sawicki (Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi), Leokadija Počikovska (Wiceminister Rolnictwa Litwy oraz Artur Balazs (były Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi).

    W tym roku rozmawiano o jak najefektywniejszym wykorzystaniu funduszy, dostępnych w latach 2014-2020 w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

   Jako przewodniczący Parlamentu Europejskiego zabiegałem o wzmocnienie pozycji Parlamentu w negocjacjach nad tymi środkami. Udało się i teraz przed nami nowe wyzwanie: jak mądrze je zainwestować, a nie po prostu – sprawnie wydać. Chodzi o sprawę kluczową: konkurencyjność rolnictwa i dynamiczny rozwój obszarów wiejskich w całej Unii, w tym – w Polsce – powiedział Jerzy Buzek.

    W Jasionce podsumowano również zmiany, jakie zaszły na obszarach wiejskich, przez okres 25 lat, od upadku komunizmu w Polsce. Jednym z poruszonych zagadnień był wpływ ruchu solidarnościowego na polską wieś i charakterystyki nowej przestrzeni funkcjonowania,
w której po 1989 roku znaleźli się m.in. rolnicy. W panelu uczestniczyli prof. Włodzimierz Suleja (profesor nauk historycznych), prof. Aleksander Bobko (rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego), Adam Tański (były minister rolnictwa), Władysław Ortyl (Marszałek Podkarpacki) oraz Jarosław Gowin (były minister sprawiedliwości).

Informacja prasowa

 

  

Czytany 3712 razy