wtorek, 02 marzec 2021 14:54

Wiosenne prace pielęgnacyjne w sadzie – fachowa literatura i porady w zbiorach Biblioteki.

Życie ludzi, których praca zawodowa związana jest z rolnictwem, w dużej mierze determinują pory roku. Pomimo, że zima w pełni, a pola w niektórych rejonach Polski jeszcze przykryte śniegiem, to dla sadowników i ogrodników czas odpoczynku powoli dobiega końca. Drzewa i krzewy owocowe można przycinać w dwóch terminach – zimowym (w czasie spoczynku) oraz letnim (w okresie wegetacji). Ponieważ u większości gatunków pierwsze cięcie przeprowadza się na przełomie lutego i marca to najwyższy czas, aby przygotować sprzęt i zaplanować prace.

Cięcie jest niezbędne do zapewnienia zdrowego wzrostu roślin i obfitych plonów w naszym sadzie. Wbrew pozorom nie jest łatwe, szczególnie dla debiutujących sadowników. Zbiegi te wymagają fachowej wiedzy. Znajdziemy ją oczywiście na portalach internetowych, ale warto również sięgnąć po książki znanych i cenionych autorów, którzy w przystępny sposób przekazują wiedzę na ten temat.

W zbiorach biblioteki znajduje się bogaty zasób literatury poświęconej sadownictwu i ogrodnictwu. Są tu książki i czasopisma XIX-wieczne, które pozwalają poznać tę tematykę w aspekcie historycznym. Pasjonatów sadownictwa z całą pewnością zainteresują informacje chociażby o tym, z jakimi problemami borykali się ówcześni posiadacze sadów. Polecamy przy tej okazji publikacje dostępne online w naszej Rolniczej Bibliotece Cyfrowej - http://mars.cbr.edu.pl:8080/dlibra.

Poszukującym fachowej porady kiedy, jak i czym przycinać drzewa i krzewy oferujemy publikacje takich autorów jak A. Mika, J-Y. Prat, czy też P. Himmelhuber.

Poniżej prezentujemy tytuły kilku z ich i zapraszamy do biblioteki.

Czytany 1007 razy