piątek, 20 wrzesień 2019 12:24

Zachęcamy do lektury „Wspomnienia chłopa-powstańca z 1863 r.” oraz „Miejsca polskiej pamięci narodowej na Grodzieńszczyźnie”

logo UDSKiOR

Najnowsze dwa wydawnictwa Centralnej Biblioteki Rolniczej, to reprint z 1913 r. pt.

„Wspomnienia chłopa-powstańca z 1863 r.” oraz książka „Miejsca polskiej pamięci narodowej na Grodzieńszczyźnie”.

Wydawnictwa zostały sfinansowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

 

Reprint „Wspomnienia chłopa-powstańca z 1863 r.” powstał w 50. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego 1863 r. Autorem wspomnień jest Ignacy Drygas, chłop z Zimnej Wody w Wielkopolsce, który w niezwykle barwny sposób opisał swoje przeżycia z okresu Powstania Styczniowego i zesłania na Syberię. Autor szczegółowo opisał pięć lat, które spędził w miejscu zesłania, małej wsi w okręgu omskim. Celem wydania reprintu jest uhonorowanie patriotycznego oddania i szlachetnego poświęcenia powstańców styczniowych, nie wahających się stanąć do walki w obronie wolności. Czytelnik w wielu miejscach odnajdzie momenty wzruszające, tragiczne, ale również zabawne.

Wydawnictwo „Miejsca polskiej pamięci narodowej na Grodzieńszczyźnie, ofiary terroru komunistycznego i nazistowskiego wśród ludności wiejskiej” jest wynikiem badań Józefa Porzeckiego z Grodna, działającego na rzecz upamiętnienia i ocalenia od zapomnienia miejsc wiecznego spoczynku Polaków na Białorusi. Autor wymienia 28 miejscowości, w których zachowały się jakiekolwiek formy upamiętnienia. Na niejednej mogile wyryto napis podający powód ich śmierci - „Bo byli Polakami”.

Czytany 2204 razy